ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ

Οδηγίες εγγραφής στο URF

Επίσημη Ιστοσελίδα

Παρουσίαση Ευρωπαϊκού Προγράμματος Comenius

Ευρωπαϊκό πρόγραμμα δια βίου μάθησης

Ενδοϋπηρεσιακή κατάρτιση εκπαιδευτικών

Πολυμερείς Σχολικές Συμπράξεις

Σύνδεσμοι

Υ.ΠΑΙ.Θ.

ΙΚΥ

ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ

Αναζήτηση εταίρων

Επικοινωνία

Το πρόγραμμα Comenius καλύπτει την προσχολική έως και τη μετα-δευτεροβάθμια εκπαίδευση και επιδιώκει να αναπτύξει την κατανόηση μεταξύ διάφορων ευρωπαϊκών πολιτισμών, μέσω ανταλλαγών και συνεργασίας σχολείων από διαφορετικές χώρες. Απευθύνεται στην εκπαιδευτική κοινότητα υπό την ευρύτερη έννοιά της, συμπεριλαμβανομένων των τοπικών αρχών, των συλλόγων γονέων και των ιδρυμάτων κατάρτισης εκπαιδευτικών.

Καταληκτικές ημερομηνίες υποβολής προτάσεων για το πρόγραμμα Erasmus+ 2015

Υποβολή αιτήσεων στις Εθνικές Μονάδες  (24-10-2014)

Για πληροφορίες πατήστε

Eναρκτήρια εκδήλωση του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+

Ημερίδα ενημέρωσης για το πρόγραμμα Erasmus+, Αθήνα

Παρουσιάσεις ημερίδας ενημέρωσης για το πρόγραμμα Erasmus+

Σχολική εκπαίδευση για το πρόγραμμα Erasmus+, Αθήνα

(12-02-2014)

Υποβολή Ερωτημάτων για το Erasmus+

Έχετε απορία για το Πρόγραμμα Erasmus+;

Υποβάλετε την ερώτηση σας στην online φόρμα του ΙΚΥ και συμβάλετε εσείς οι ίδιοι με τις ερωτήσεις σας στη δημιουργία μιας έκδοσης με συχνές ερωτήσεις και απαντήσεις!

Erasmus+ Το νέο πρόγραμμα της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την εκπαίδευση, την κατάρτιση, τη νεολαία και τον αθλητισμό για την περίοδο 2014 - 2020                       (20-11-2013)

''Ημερίδα με θέμα: Η δυναμική των δράσεων του τομεακού προγράμματος Comenius στην αντιμετώπιση του φαινομένου της πρόωρης εγκατάλειψης του σχολείου''        (27-11-2013)
Βασικές πληροφορίες για το σχεδιασμό και υλοποίηση προγραμμάτων Comenius, eTwinning για το σχ. έτος 2013-2014                                    (08-11-2013) Ορισμός εθελοντικού σώματος περιφερειακών πρεσβευτών στο πλαίσιο δράσης eTwinning για τα έτη 2013 και 2014

(24-04-2013)

Σεμινάρια με θέμα τα Ευρωπαϊκά Προγράμματα Comenius                                                                                        (05-05-2013)

Υποβολή Αιτήσεων για Ενδοϋπηρεσιακή Κατάρτιση

(20-03-2013)
Μετακινήσεις Αιτήσεις για πολυμερείς σχολικές συμπράξεις Comenius

(20-03-2013)

Ηλεκτρονική Αδελφοποίηση eTwinning  Υποβολή προτάσεων για το πρόγραμμα Comenius 2013

(04-01-2013)

Προπαρασκευαστικές Επισκέψεις llp-Πρόσκληση Υποβολής Προτάσεων 2013
Αποκεντρωμένες  Δράσεις Comenius Σχεδιασμός και Υλοποίηση Σχ. Δραστηριοτήτων 2012-13 πρόγραμμα eTwinning
Τομεακό Πρόγραμμα Comenius Σχεδιασμός και Υλοποίηση Σχ. Δραστηριοτήτων 2012-13 πρόγραμμα Comenius
Πρόγραμμα Δια βίου Μάθησης Το Πρόγραμμα Comenius-Υ.ΠΑΙ.Θ.